Tatuażysta z Białystok: Jestem głównie samoukiem, jednak ukończenie liceum o profilu architektonicznym nie pozostało bez znaczenia. Wykształcenie artystyczne na pewno jest solidnym fundamentem, aby zacząć przygodę z tatuażem.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Moja przygoda z tatuażem zaczęła się w 2016 roku, gdy jeszcze chodziłam do liceum. Miałam kilka planów na przyszłość, aczkolwiek żaden nie przekonywał mnie w 100%. Jedno było pewne – chcę dalej się rozwijać w kierunku artystycznym.
- Do tatuowania zachęcił mnie tata, gdy wydziarał sobie tatuaż na przedramieniu. Pomyślałam „Czemu nie!”. Moja pierwsza maszynka –chińska cewka – przeżyła wiele prób na owocach oraz świńskiej skórze. Kolejną, już lepszą maszynkę, otrzymałam w prezencie na swoje 18ste urodziny. Wtedy przyszedł czas na pierwsze tatuaże na ludziach. Tak też 2 lata minęły mi na mniej i bardziej udanych próbach nauki.
- W 2018 roku podjęłam pracę, jako praktykant w jednym z białostockich salonów tatuażu. Uczyłam się wykonując małe konturowe wzory na śmiałkach, oraz dalej trenując na sztucznych skórach. Wtedy też byłam ogromnie zainteresowana stylem neotradycyjnym.
- W 2019 roku zmieniłam studio i zapoznałam się bliżej z zupełnie odmiennym stylem – realistyką kolorową. Dużo maluję oraz rysuję kredkami, więc szybko się w nim odnalazłam.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Uwielbiam malować oraz rysować . Jako odskocznię traktuję wspólny czas spędzony z bliskimi oraz gry komputerowe.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Maski teatralne na nodze mojego taty. Byłam przerażona, że coś pójdzie nie tak, skutkiem czego ten mały konturowy wzór zajął mi 4 godziny.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Jestem głównie samoukiem, jednak ukończenie liceum o profilu architektonicznym nie pozostało bez znaczenia. Wykształcenie artystyczne na pewno jest solidnym fundamentem, aby zacząć przygodę z tatuażem lecz nie uważam, że jest konieczne.
- Najważniejsze jest zainteresowanie oraz determinacja.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Pracowitość, umiejętność obserwacji oraz słuchania. Trzeba pamiętać, że zawsze jest coś, czego można nauczyć się od innych, bez względu na to, na jakim poziomie jesteśmy.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście. Czasem klienci przychodzą z czymś, czego w ogóle nie czuję. Druga sprawa, że nie wszystko, co dobrze wygląda na kartce, będzie wyglądać równie dobrze na skórze. Zawsze uświadamiam klienta, jakie są moje możliwości, jednak jeśli się upiera, zwyczajnie odmawiam. Wolę dziarki nie wykonać, niż podpisywać się pod czymś, z czego nie jestem zadowolona.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Oczywiście, że są. Głównie to problemy zdrowotne oraz choroby. Jeżeli mamy wątpliwości należy skonsultować się z salonem. W wielu przypadkach dobrze również zaczerpnąć informacji od lekarza. Kolejnym aspektem jest psychiczny brak gotowości. Jeżeli widzę, że osoba nie ma pewności, co do tatuażu, odradzam jego wykonanie i polecam przemyślenie sprawy na spokojnie.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Każdy tatuażysta powinien posiadać portfolio; to w nim możemy obejrzeć jego prace i zdecydować czy to właśnie ten styl nam pasuje. Warto mieć na uwadze również wygojone dziarki artysty – pokazują nam one czego możemy tak naprawdę oczekiwać.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Inspirację można czerpać ze wszystkiego. Ja swoją czerpię głównie z barw oraz obserwacji świata.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Pracuję w kolorowej realistyce, jednak nie twierdzę, że jest to „mój styl”. Dziaram więcej niż pół roku, także jeszcze może się to zmienić.
- Jeśli chodzi o trendy, to można wspomnieć o oklepanych wzorach. Nie jest szczytem marzeń artysty tatuować piąty raz to samo. Często to wynika z nieświadomości klienta, że istnieją inne ciekawe i bardziej indywidualne wzory. Dlatego też uświadamiam klientów, że np. motyw podróży można przedstawić inaczej, niż klasyczny kompas z różą wiatrów.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Chcąc nie chcąc na starość nasza skóra traci elastyczność, więc co za różnica czy będzie „czysta” czy bardziej kolorowa? Jeżeli ktoś lubi swoje dziary wątpię, aby po latach nagle zmienił zdanie.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Nie, tatuaż nie musi z automatu czegoś oznaczać. Wystarczy, aby osoba go nosząca była zadowolona. Wzór może być zwyczajnie ozdobą naszego ciała. Oczywiście są również osoby, których tatuaże mają znaczenie i jest to jak najbardziej w porządku.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Przyjeżdżam zazwyczaj 30 min przed ustaloną godziną i szykuje stanowisko. Gdy klient się pojawi pokazuję mu gotowy projekt. Oczywiście, jeśli jest to konieczne, wprowadzamy niezbędne poprawki. Po wybraniu odpowiedniej wielkości przygotowuję kalkę i ją odbijam. Wtedy mam czas, aby wybrać odpowiednie kolory, igły i wypić kawkę. Po wyschnięciu kalki zaczynamy pracę. Na koniec zabezpieczam tatuaż, tłumaczę jak o niego zadbać oraz sprzątam stanowisko. O i tak mija dzień.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Tak, uważam że tatuaż jest swoistą rewolucją w estetyce. Kiedyś tatuaż w naszym społeczeństwie kojarzył się zazwyczaj jedynie z kryminałem. Teraz przestaje być tematem tabu, kojarzony jest co raz bardziej z ozdobą ciała. Wiek czy pozycja społeczna nie wyklucza z grona miłośników tatuażu. Same dziarki zyskały z czasem na jakości i stały się prawdziwą sztuką, a wykonujący je artystami.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Za zaletę tego zawodu uważam szczególnie możliwość przenoszenia swoich wizji na ludzką skórę. Uwielbiam patrzeć na skończoną pracę oraz uśmiechy zadowolonych klientów. Dodatkowo pracując, jako tatuażysta masz możliwość poznać wiele niesamowitych osób oraz non stop rozwijać swój warsztat plastyczny.
- Z minusów niestety można wymienić ból pleców, karku czy osłabiony wzrok. Długie sesje dają w kość. Mimo wszystko nie zamieniłabym tej pracy na żadną inną.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Non stop rozwijaj swój warsztat i nie poddawaj się. Jeśli dopiero zaczynasz, zacznij od treningu na owocach czy sztucznej skórze, aby wiedzieć jak obchodzić się z maszynką. A najlepiej zbierz swoje rysunki i leć popytać o praktyki w studiu. Pamiętaj – nauka przy doświadczonej osobie daje znacznie szybszy progres i pozwala uniknąć wielu typowych błędów samouka.