Tatuażysta z Warszawa: Nie uczęszczałem do żadnej szkoły artystycznej, wszystkiego nauczyłem się dzięki obserwacji, praktyce, próbowaniu, podręcznikom i poradnikom.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Wszystko zaczęło się ok 10 lat temu. Pierwsza wizyta w studiu, pierwszy tatuaż…. już wtedy wiedziałem, że chcę tatuować. 4/5 lat temu otrzymałem możliwość nauki w studio Dirty Lust i od tamtej pory przeszedłem drogę od ucznia do tatuażysty, od tamtej pory się tym zajmuję.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Tatuowanie i ściśle z tym związane rysowanie zapełnia mi większość dnia. Poza tym robię zupełnie regularne rzeczy, gram, czytam, ćwiczę, próbuję naprawić motocykl.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwsze dwa (jeden jest do tej pory niedokończony) wykonałem na samym sobie, na swoim udzie, to był najłatwiejszy dostęp do ludzkiej skóry. Pierwszy na kimś innym wykonałem dla mojej przyjaciółki, Jagody, której jestem do tej pory wdzięczny, że się „podłożyła”. Był to kogut łowick… kwestie techniczne i to, że byłem cały zestresowany pominę.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Nie mam pojęcia, czy trzeba, nie jestem żadnym autorytetem w tej dziedzinie. Nie uczęszczałem do żadnej szkoły artystycznej, wszystkiego nauczyłem się dzięki obserwacji, praktyce, próbowaniu, podręcznikom i poradnikom.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Znać się na swojej robocie. Być nie tylko artystą, ale też, a może przede wszystkim solidnym rzemieślnikiem.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Oczywiście. Bardzo rzadko z powodu kontrowersyjności samego pomysłu, częściej dlatego, że miałem świadomość, że danego pomysłu nie jestem w stanie dobrze wykonać.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Z całą pewnością problemy zdrowotne. I w takim wypadku zainteresowana osoba wie najlepiej, co jej dolega i przed wykonaniem tatuażu powinna skonsultować się z lekarzem.
- Oczywiście wiek, legalnie możemy tatuować osoby, które ukończyły 16 lat i pojawią się w studiu z rodzicem/opiekunem prawnym. Ale często lepiej zaczekać do ukończenia 18 roku życia.
- I na koniec nastawienie do tatuażu. Zastanów się trzy razy, napisz do tatuażysty, skonsultuj się i wtedy, mając pewność zapisz się na konkretny termin.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Przejrzyj portfolio, jeżeli podoba ci się to, co widzisz, styl danego tatuażysty, super. Jeżeli masz jakiś wątpliwości, coś jest niejasne, zawsze możesz napisać, zapytać.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Skąd tylko się da, czasem pomysł na tatuaż wpada do głowy zupełnie niespodziewanie. A poza tym, świadomie, oczywiście obserwując prace innych tatuażystów, oglądając prace mistrzów rysunku i malarstwa, z granych gier, oglądanych filmów i seriali, czytanych książek.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Najbardziej cieszy mnie taki trend, że tatuaże są bardziej popularne. To niesie ze sobą oczywiście pewne niebezpieczeństwa, ale poza nimi poziom wykonywanych prac jest coraz lepszy. To motywuje do ciągłego rozwoju.
- Mój styl ciągle się zmienia i ewoluuje. Stałą jest właściwie brak kolorów, pracuję właściwie tylko czarnym tuszem.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Osobiście, bardzo podoba mi się to, że tatuaże „starzeją się” razem z osobą, która je nosi. Nabierają wtedy większego znaczenia, opowiadają pewne historie.
- A ciało w starszym wieku pozbawione tatuaży wcale nie prezentuje się jakoś wybitnie ładnie.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż jest sprawą bardzo indywidualną, bardzo intymną. Ma mieć znaczenie dla osoby, która go nosi. Natomiast jaka ma być forma tego znaczenia, to już zależy od osoby, która się na niego decyduje. Czy ważne będzie to, żeby za tatuażem stał pewien przekaz, czy ważniejsze są walory wyłącznie estetyczne, albo to, kto dany tatuaż wykona.
- Z kolei kwestia dokładnego wyglądu wzoru, tutaj zawsze jest dialog pomiędzy tym, co się chce, a tym, co można zrobić na skórze tak, żeby to dobrze wyglądało.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Śniadanko i kawa, żeby mieć siłę do pracy, tatuowanie, ewentualnie konsultacje, odpisywanie na wiadomości, rysowanie projektów i czasem bolące plecy.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Mocne słowa…. nie, nie uważam. Owszem, tatuaże są znacznie bardziej powszechne, widoczne i społecznie akceptowalne, ale sztuka tatuowania towarzyszy ludzkości od wieków.
- Tatuaże są innym, może bardziej alternatywnym, bardziej kontrowersyjnym medium ,ale koniec końców skóra to też płótno. A same tatuaże gęsto czerpią z innych form sztuki, z rysunku, malarstwa, rzeźby… itd.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Na plus muszę zaliczyć pracę z ludźmi, kreatywność, różnorodność.
- Na minus pracę z ludźmi, bolące plecy, pogarszający się wzrok.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- You will never be the best. You always have to try to be the best.
- A poza tym, dużo pokory i jeszcze więcej rysowania i pracy nad swoimi umiejętnościami.