Tatuażysta Kraków: Jeśli chodzi o lekcje rysunku, przebrnąłem przez całą artystyczną drabinę edukacyjną. Od nadprogramowych zajęć w podstawówce, przez liceum plastyczne, po magisterkę na Krakowskim ASP kończąc.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- W 2014 po raz pierwszy udałem się na tattoofest do Krakowa. Miałem tam okazje zobaczyć wachlarz możliwości, które niesie ze sobą tatuowanie. W 2015 zacząłem praktyki w Rzeszowie pod okiem Dariusza Kamyka.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Tatuowanie to jedno z tych zajęć, któremu chce poświęcić większość uwagi. Znaczącą część swojego życia spędziłem jeżdżąc na deskorolce. Przez liczne kontuzje musiałem odstawić tę zajawkę na boczny tor. Dużo przyjemności sprawia mi też nauka gry na instrumentach muzycznych.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszym tatuażem, jaki wykonałem na innej osobie był over-up, dość spontaniczny, jednak próbowałem wcześniej swoich sił na mojej skórze. Chyba każdy tatuator posiada coś w rodzaju brudnopisu na własnym ciele.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Jeśli chodzi o lekcje rysunku, przebrnąłem przez całą artystyczną drabinę edukacyjną. Od nadprogramowych zajęć w podstawówce, przez liceum plastyczne, po magisterkę na Krakowskim ASP kończąc. Jednak najbardziej ceniłem chwile, w których niezobowiązany jakimikolwiek zadaniami z własnej woli zasiadałem w domowym zaciszu, by spędzać swój czas na tworzeniu. Uważam, że artystyczne wykształcenie nie jest potrzebne do tego, aby zostać tatuażystą, ale z pewnością będzie sporym atutem.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Moim zdaniem dobry tatuator to osoba, która poza warsztatem technicznym, estetyką pracy i wiedzą praktyczną nabytą z doświadczeniem potrafi konsekwentnie sprzedawać swój produkt na własnych warunkach, jednocześnie raz na jakiś czas wychodząc ze swojej strefy komfortu.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Jestem osobą, która zawsze usiłuje znaleźć płaszczyźnie porozumienia z każdym klientem. Jednak zdarza mi się odmawiać. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku gdy wiem, że osoba, która przyszła do mnie na tatuaż, ma wymagania, którym nie będę w stanie sprostać.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Poza problemami związanymi z kondycją/chorobami skóry istnieje też sfera wizualna. Niektóre wzory mogą wyglądać niekorzystnie na ciele. Decyduje o tym ich umiejscowienie, jak i nadmiar treści, którą klient chce zawrzeć we wzorze na niedostatecznej płaszczyźnie. Nie zdarza mi się też odmawiać klientom tatuażu ze względu na tematykę, jednak staram się przypominać ludźmi o niedogodnościach, które mogą im towarzyszyć przez wykonany tatuaż. Sytuacja, która zapadła mi szczególnie w pamięć miała miejsce jakiegoś Walk-in owego dnia. Przyszła do mnie młoda dziewczyna, na „pierwszy i ostatni tatuaż w swoim życiu”. Miał być to prosty symbol na przedramieniu. Zazwyczaj z ciekawości pytam, co one oznaczają? W tym przypadku było to związane z gwałtem. Naturalne dla mnie było pytanie, czy klientka przemyślała tę decyzję i w każdej chwili swojego życia chce przypominać sobie o tak traumatycznym zdarzeniu. Finalnie dziewczyna podziękowała mi za uprzedzenie jej przed ciężarem takiej decyzji i zrezygnowała z tego wzoru.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Wybór tatuażysty w tych czasach (before coronavirus) jest banalnie prosty. Dzięki np. Instagramowi jesteśmy w stanie na bieżąco obserwować prace i postępy artystów.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Świadome inspiracje czerpie z obserwacji prac artystów (nie tylko tatuatorów), których podziwiam, ale nie tylko. Często po wykonaniu niektórych projektów zdaje sobie sprawę, że byłem pod wpływem danej inspiracji, którą mogła być zarówno słuchana muzyka, jak i weekendowy wypad do lasu.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Aktualnie w tatuowaniu rodzi się tyle trendów, że ciężko mi sprecyzować, jaki jest przodującym. Osobiście staram się kierować własnym zmysłem estetycznym i nie zamykać się w konkretnym stylu. Cieszę się każdym trickiem, który podpatrzę w danej stylistyce.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Jeśli ktoś martwi się tym, jak tatuaże będą wyglądały na jego ciele na starość? Nie widział nóg moich dziadków. Nie mają oni tatuaży, ale żylaki, plamy wątrobowe itp. tworzą szalone kompozycje. W młodym wieku przynajmniej możecie wybrać kolory i kształty, resztę dostaniecie z czasem, czy tego chcecie, czy nie. A tak poważniej, moim zdaniem tatuaże na starszych ludziach przypominają o ich minionej młodości i wszystkich szalonych decyzjach, które kiedyś podjęli.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż nie musi mieć żadnego znaczenia.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Do studia przychodzę zazwyczaj ok godzinę wcześniej przed tą umówioną z klientem. Przygotowuje stanowisko, wypijam poranną kawę dając sobie tym samym czas na tzw obudzenie głowy. Po przyjściu klienta omawiamy projekt, nanoszę ewentualne poprawki i zaczynam tatuowanie. Każdą pracę staram się robić z nastawieniem ” dziś muszę zrobić to jeszcze lepiej niż wczoraj”. Swój dzień kończę zazwyczaj przygotowywaniem prac na kolejne dni.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Moim zdaniem tatuaż jest z nami tak długo, że rewolucyjnym zabiegiem jest on jedynie dla osób, które po raz pierwszy mają z nim do czynienia.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Sam zawód tatuatora jak większość zawodów gdzie liczy się rzemiosło. Im więcej pracy włożysz, tym lepsze zbierzesz żniwa. Przy możliwościach, jakie mogę czerpać z tego zawodu, fajnie byłoby dać coś w zamian. Nie można być pasożytem.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Jeśli uważasz, że jesteś w stanie robić to, jak inni, to daj sobie spokój. Jeśli czujesz, że możesz to robić inaczej albo lepiej niż wyjadacze to przygotuj się na ogrom na prawdę ciężkiej niekończącej się pracy.