Tatuażysta z Warszawa: Rysowałem całe życie, jednocześnie skończyłem studia licencjackie na kierunku grafika. Znam wielu wybitnych artystów bez skończonej uczelni – zresztą mam wrażenie że moja edukacja ruszyła pełną parą.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo tym się zajmujesz ?
- Tatuowaniem zajmuje się od 4 lat, moja przygoda rozpoczęła się gdy po wielu latach zainteresowania tematem tatuażu znajoma tatuatorka po namowach użyczyła mi sprzętu co zaowocowało pierwszym tatuażem na sobie.
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Zazwyczaj wykonuje proste prace graficzne dla znajomych, trochę rzeźbie w 3D, maluje digital painty, fotografuje i tańczę z ogniem.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Był to symbol bractwa stali z gry fallout, wytatuowałem go na swojej nodze.
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Czy trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Rysowałem w sumie całe życie, jednocześnie skończyłem studia licencjackie na kierunku grafika. Nie sądzę że jest to koniecznie, znam wielu wybitnych artystów bez skończonej uczelni – zresztą mam wrażenie że moja edukacja ruszyła pełną parą właśnie za sprawą tatuowania już po tym jak skończyłem uczelnie
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Cierpliwość, wyobraźnia oraz pokora – pokora wobec skóry, pokora wobec swoich umiejętności i w stosunku do ludzi którzy dają Ci gigantyczny kredyt zaufania powierzając Siebie w Twoje ręce. Ta droga nie jest łatwa i jeśli w którymkolwiek z tych aspektów ją stracisz (pokorę) ta droga może cię złamać.
- Ale jeśli ją w sobie znajdziesz i wykażesz się cierpliwością, może znajdziesz w tym coś więcej niż praca czy pasja.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak, nie raz nie dwa.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu ? Jeśli tak, to podaj jakie. / Komu odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Powodów jest wiele by odmówić – choroby skóry, zranienia, ciąża, karmienie piersią itd. Odradzałbym tatuowania sobie ciała komuś kto podąża za modą i jest to jego jedyna motywacja także wstrzymałbym się od tatuowania miejsc takich jak twarz i dłonie osobie która nie jest świadoma z jakim piętnem się to wiąże.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? / Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Znajdź takiego którego styl Ci się podoba i który jara się Twoimi pomysłami.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Głównie to klienci mnie inspirują swoimi historiami, wychodzę z założenia że tatuaż to powinna być Twoja opowieść na Twojej skórze, ja staram ubrać ją w obraz.
10) Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu? W jakim stylu pracujesz?
- Staram się nie podążać za trendami, są za to artyści których podziwiam i od których nieraz zapożyczam pewne efekty i przetwarzam na swój sposób. Graficzny, Darkwork.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat ?
- Takie osoby nie powinny się tatuować. Na starość człowiek zazwyczaj gorzej wygląda czy z tatuażami czy bez.
12) Czy tatuaż powinien mieć znaczenie ? Jak wybrać idealny wzór ?
- W dawnych czasach tatuaże pełniły ważne role w społeczeństwach z których się wywodzą począwszy od talizmanów, domniemanych funkcji magicznych, leczniczych aż po określenie hierarchii społecznej – warto żeby jakieś znaczenie dla Ciebie miał jeśli ma zostać z Tobą na całe życie. Uważam że inicjatywa i pomysł powinien wypłynąć z osoby tatuowanej.
13) Jak wygląda zwyczajny dzień w pracy tatuażysty?
- Zazwyczaj przychodzę do studia, parze kawę sobie i klientowi, rozstawiam stanowisko, zaczynamy wspólną prace nad projektem, czasem zahaczę o temat przedstawienia danego motywu na tle kulturowym, symbolikę, czasem opowiem jakąś historie jednocześnie staram się by klient był jak najbardziej aktywny w procesie tworzenia i towarzysze mu swoją radą pod względem kompozycji i umiejscowienia – gdy stwierdzimy oboje że to jest to – odbijam kalkę…
- Każdy dzień wygląda inaczej, każdy człowiek jest inny i ciężko mi stworzyć obraz „standardowego” dnia. Jedyne co jest niezmienne to kawa, kawa jest stałym elementem każdego dnia… No chyba że klient woli herbatę.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Nie powiedziałbym że jest rewolucyjny, jako zjawisko kulturowe towarzyszy nam od zawsze. Jednak wewnątrz świata tatuażu da się zaobserwować gigantyczny rozwój tego medium tak pod względem estetycznym jak i pod względem narzędzi i kosmetyków z nim związanych.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Niestandardowe godziny pracy, presja, odpowiedzialność, stres, praca z ludźmi, wysokie zarobki ale niestabilne zarobki, ciągły rozwój i tworzenie obrazów na ciele co jest wartością samą w sobie. Niektóre punkty są subiektywne i mogą zarówno stanowić plus jak i minus.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Porządnie poćwicz rysunek i dużo czasu poświęć na sztuczną skórę zanim zaczniesz tatuować ludzi. Każdy tatuaż traktuj jak wyzwanie, rób to z pasją albo nie rób wcale.