Tatuażystka z Zielonej Góry : Tatuaż nie musi mieć znaczenia, jest to kwestia indywidualna. Niektórzy po prostu tatuują wzory, które im się podobają i niekoniecznie stoją za nimi jakieś większe historie.
Tatuowaniem zajmuje się od trzech lat.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się Twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo pasjonujesz się tatuowaniem?
- Praktycznie już w liceum byłam pewna, że to jest to, co chcę robić w życiu. Początkowo brakowało mi tylko odwagi, by pokazać komuś prace które z resztą nie były najlepsze :). Nie byłam pewna czy jestem wystarczająco dobra, by się w tym odnaleźć. Moja przygoda z tym zawodem zaczęła się jakoś w 2018 roku, gdy trafiłam na podstawowy kurs tatuażu do Adolfa Laskowskiego. Udało mi się przełamać i wyszło na to, że chyba nawet nieźle mi idzie.
2) Czym zajmujesz się na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Praca w studiu i przygotowywanie projektów pochłaniają większą część mojego dnia, a resztę czasu poświęcam kotu :). Kiedy nie jestem w studiu często coś piekę lub gotuję. Kocham też oglądać filmy, im straszniejsze lub głupsze- tym lepsze.
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałaś.
- Pierwszy tatuaż wykonałam na sobie, jest to tatuaż na wewnętrznej stronie kostki przedstawiający kolorowa głowę Gumballa. Pomysł zrodził się spontanicznie i na kacu, a w ruch poszła jakaś chińska cewkowa maszynka. Na szczęście nogi nie trzeba było amputować, a dziara nawet siedzi :).
4) Czy pobierałaś gdzieś lekcję rysunku ? Trzeba mieć Twoim zdaniem wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Rysunek od zawsze jakoś towarzyszył mi w życiu, zawsze były jakieś dodatkowe zajęcia lub nauka w domu. Jestem typowym samoukiem i nigdy nie chodziłam do artystycznych szkół. Moim zdaniem nie trzeba mieć wykształcenia artystycznego by zostać tatuatorem, wystarczy determinacja, trochę kreatywności i sporo poświęconego czasu. Zawsze można znaleźć dodatkowy kurs rysunku, poszukać odpowiednich książek lub filmików.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Przede wszystkim powinien być pokorny, empatyczny, otwarty na sugestie i pomysły klienta, cierpliwy i wyrozumiały.
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Tak zdarzyło mi się odmówić niejednokrotnie, a najczęstszym powodem był styl w którym klient chciał mieć wykonany tatuaż, a w którym ja nie czuje się dobrze. Zdarzały się też sytuacje, gdy odmawiałam wykonania tatuażu, który miał być kopią cudzej pracy.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu- jeśli tak, to podaj jakie. Komu zdecydowanie odradziłabyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Jest wiele kwestii, które uniemożliwiają wykonanie tatuażu, są to zazwyczaj przeszkody zdrowotne np. choroby skóry lub kwestia nie do końca zdecydowanego klienta. Odradziłabym wykonanie tatuażu osobom nie do końca przekonanym, pamiętajmy, że tatuaż jest na całe życie.
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty? Jak wybrać dobrego tatuażystę?
- Na pewno poszukać kogoś kto działa w interesującym nas stylu, dokładnie przejrzeć prace czy na pewno są to tatuaże wykonane przez tę osobę. Dobrą opcją jest też zobaczenie zdjęć wygojonych tatuaży.
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Głównie z natury, uwielbiam faunę i florę, najlepiej w połączeniu z mrokiem i magią.
10) W jakim stylu pracujesz? Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu?
- Graficzny, blackwork i dotwork chociaż czasami lubię też wprowadzić do życia trochę koloru. Nie interesuję się trendami, zawsze idę swoją drogą.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Co o tym myślisz ?
- Tatuaże starzeją się razem z nami i nic na to nie poradzimy, wiec nie widzę sensu by się tym przejmować.
12) Czy Twoim zdaniem tatuaż powinien mieć znaczenie- jak wybrać idealny wzór ?
- Tatuaż nie musi mieć znaczenia, jest to kwestia indywidualna. Niektórzy po prostu tatuują wzory, które im się podobają i niekoniecznie stoją za nimi jakieś większe historie.
13) Jak wygląda Twój dzień w pracy tatuażysty?
- Nie ma dnia bez kawy, a później standardowo- przygotowanie stanowiska pracy, ustalenie wielkości wzoru i miło spędzony czas z klientem.
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- Na szczęście spojrzenie na tatuaże z upływem czasu się bardzo zmieniło, większość ludzi postrzega to jako wyraz sztuki, a nie jako coś negatywnego.
15) Jakie są plusy i minusy profesji tatuatora?
- Plusem na pewno jest traktowanie pracy jako hobby, mogę się rozwijać na wielu płaszczyznach nie tylko artystycznych, ale też emocjonalnych. Dzięki temu bardzo otworzyłam się na ludzi i zdecydowanie stałam się mniej nieśmiała. Kolejnym plusem jest moja ekipa (pozdrawiam Grażynki) dzięki nim w studiu nigdy nie jest nudno. Minusem jest na pewno zabieranie pracy do domu i ból pleców.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Ćwiczcie, realizujcie swoje marzenia i nie bójcie się wyzwań!