Tatuażysta z Krakowa : Trendy zmieniają się od zawsze. Nie śledzę tego tak gorliwie. Blackwork’owe lasy i wilki zastąpiły niegdysiejsze tribale. Teraz w modzie są linearne/ graficzne tatuaże, a za chwilę będzie coś nowego. Ważne, że wielbicieli kolorowych wzorów nie brakuje, a wręcz przybywa.
Tatuowaniem zajmuje się od ponad 10 lat.
1) Kiedy i jak rozpoczęła się Twoja przygoda z zawodem tatuażysty ? Jak długo pasjonujesz się tatuowaniem?
- Hahaha.. Kiedy to było? Otóż dawno temu za górami.. Kiedy byłem jeszcze małym chłopcem, moją artystyczną wenę przelewałem na skórę Taty- oczywiście tylko pisakami :). Ciągoty w tą stronę były odkąd pamiętam. Na swój pierwszy tatuaż zdecydowałem się w wieku 19 lat, czyli 15lat temu! Rok po tym zdarzeniu miałem już swoją pierwszą „samoróbę” i pierwsze próby tatuowania (przede wszystkim na sobie) za sobą 🙂 . Następny rok był przełomowym pod względem zdobytej wiedzy od profesjonalnych artystów z branży, co ułatwiło mi kolejne lata szkolenia. Moim pierwszym studiem, w którym podjąłem oficjalnie pracę jako tatuator był Joker Tattoo Shop w Finlandii 10 lat temu :).
2) Czym się zajmujesz na co dzień poza sztuką tatuażu ?
- Wszystkim, na co starcza czasu. Tatuaż wypełnia moją większą część dnia, więc tego czasu zostaje niewiele. Jako, że prowadzimy również własne studio, po pracy z klientami trzeba poświęcić chwilę na kwestie związane z prowadzeniem działalności. Odskocznią od tatuaży są nasze koty. Jesteśmy dumnymi rodzicami pięciu pięknych kotecków. Także znaczna część czasu spędzana w zaciszu domowym to dbanie o nasze małe stadko. Na szczęście w momentach leżakowania pozwalają mi one oddać się innym domowym hobby jak filmy, konsole czy planszówki! Dodatkowym stałym punktem mojego grafiku są treningi! Siłownia jak i sztuki walki. Dbanie o kondycję oraz wzmocnienie mięśni kręgosłupa to nieodzowny wymóg przy pracy siedzącej. Zaś z pierwszymi promieniami lata nieodłącznym elementem dnia są rolki, deskorolka oraz rower. Gdy tylko grafik pozwoli na dłuższy urlop zwiedzam świat! Podróże są najbardziej wyczekiwaną odskocznią od pracy 🙂
3) Opowiedz o pierwszym tatuażu, który wykonałeś.
- Pierwszy tatuaż, który wykonałem nota bene sam na sobie wspomnianą „samoróbą”, to gwiazdka na nadgarstku, która zniknęła po tygodniu czasu :).
4) Czy pobierałeś gdzieś lekcję rysunku ? Trzeba mieć wykształcenie artystyczne, aby zostać tatuażystą ?
- Od małego miałem dryg do malowania. Nie koniecznie do nauki 😛 Malowanie przychodziło mi łatwo, spotykało się z pozytywnym odbiorem, więc zachęta tylko rosła. Jeszcze kilkanaście lat temu nie pomyślałabym, że za celujący na plastyce będzie można kiedyś utrzymać 5 kotów, więc kwestia wyboru szkół artystycznych nie była życiową decyzją. Co prawda podanie do ZPSP złożyłem, ale kilka miesięcy za późno :). Mój przykład pokazuje, że wykształcenie artystyczne nie jest niezbędne w tej branży, choć na pewno jest dodatkowym atutem. Szkołę może zastąpić chęć zdobywania wiedzy oraz konsekwentne dążenie do celu, a nauczycieli- samokrytyką. Zmysł artystyczny to już inna kwestia :).
Jednak w tym zawodzie, przede wszystkim liczy się kreatywność oraz najważniejsze- umiejętność pracy pod presją.
5) Jakie cechy powinien mieć dobry tatuator?
- Wspomniane wyżej; zmysł artystyczny, kreatywność jak i umiejętność pracy pod presją oraz pracy z klientami. Atutem jest wyrozumiałe, empatyczne podejście do klienta i cierpliwość. Samokrytyka oraz chęć ciągłego rozwoju też nie zaszkodzi :).
6) Czy zdarzyło ci się kiedyś odmówić klientowi ?
- Rzadko zdarzają się takie sytuacje, ale niestety tak.
Może to cię zainteresuje: Co ty wiesz o tatuażach? Ciekawostki o tatuażach
7) Czy są jakieś przeszkody uniemożliwiające wykonanie tatuażu- jeśli tak, to podaj jakie. Komu zdecydowanie odradziłbyś wykonanie tatuażu i dlaczego ?
- Oczywiście, że są. Przede wszystkim zdrowotne. W głównej mierze związane z chorobami układu krążenia. Oraz niepodważalnie ciąża! W trakcie jej trwania jak i karmienia kategorycznie się nie tatuujemy, drogie przyszłe Mamy! Zapamiętać! 🙂
8) Jak nie popełnić błędu przy wyborze tatuażysty ? Jak wybrać dobrego tatuażystę ?
- Po pierwsze zrobić research 😀 Przemyśleć tatuaż przed zaplanowaniem sesji. Nazbierać inspiracji, by móc jak najlepiej przedstawić tatuażyście swoją wizję. Mieć jasne oczekiwania. Myślę, że przede wszystkim trzeba się zapoznać z portfolio danego artysty. Zapoznać się ze stylem w jakim się specjalizuje. Wtedy wiadomo, jakiego efektu końcowego można się spodziewać. I najprościej – napisać wiadomość! Tatuatorzy nie gryzą, to też ludzie. Na pewno odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania :).
9) Skąd czerpiesz inspirację ?
- Zewsząd. Wszystko bywa inspiracją. W zależności o jakiej inspiracji mówimy :). W projektach często zasięgam do kinematografii, czy też fotografii.
10) W jakim stylu pracujesz? Co możesz powiedzieć o aktualnych trendach w sztuce tatuażu?
- Głównie new school, anime/kreskówka. Raczej w kolorach. Mam na swoim koncie sporo prac water kolorowych, Japonii czy realistycznych. Kolorami jestem w stanie scoverować wszystkie nieudane tatuaże, z którymi przychodzą klienci. A tego jest naprawdę sporo :).
Trendy zmieniają się od zawsze. Nie śledzę tego tak gorliwie. Blackwork’owe lasy i wilki zastąpiły niegdysiejsze tribale. Teraz w modzie są linearne/ graficzne tatuaże, a za chwilę będzie coś nowego. Ważne, że wielbicieli kolorowych wzorów nie brakuje, a wręcz przybywa.
Może to cię zainteresuje: Style i rodzaje tatuaży
11) Wiele osób ma negatywny stosunek do tatuaży, ponieważ obawiają się, że w starszym wieku będą prezentować się nieładnie. Co o tym myślisz ?
- Z takim stwierdzeniem spotkałem się tylko w Polsce. Za granicą wytatuowane starsze Panie, tudzież randomowi ludzie podchodzący z pozytywnym nastawieniem do wzorków na ciele to codzienność. Tatuaże mają bardzo długą tradycję. Niestety w naszym kraju ludzie boją się tego, czego nie znają, bądź kojarzy im się to tylko z czymś negatywnym, jak więzienie czy okres wojenny. Myślę, że gdyby każda z takich osób zrobiła sobie tatuaż, z biegiem czasu diametralnie zmieniłaby zdanie na ten temat. Zintegrowała by się z nim, przez co nie stawiałaby go w centrum problemu.
12) Czy Twoim zdaniem tatuaż powinien mieć znaczenie- jak wybrać idealny wzór ?
- Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna klienta. Dla jednych ważnym jest by każdy wzór miał swoją wpisaną w niego historię. Inni kolorują się z pasji do ładnych malunków. Nie koniecznie tatuaże muszą mieć drugie dno. Sam posiadam i jedne i drugie.
13) Jak wygląda Twój dzień w pracy tatuażysty?
- Ha! Zależy od dnia tygodnia. Przeważnie w ciągu dnia odbywam dwie dłuższe sesje, czasem jest to cała dniówka z jedną osobą. Na początku każdego spotkania tworzymy z klientem wzór finalny, kalka i jedziemy :).
Może to cię zainteresuje: Tatuażyści z całej Polski
14) Czy uważasz, że tatuaż to bezsprzeczna rewolucja w estetyce, która przełamuje stereotypy?
- W Polsce na pewno.
15) Jakie są według Ciebie pozytywne i negatywne strony profesji tatuatora?
- Z pozytywnych zdecydowanie ruchomy grafik, praca związana z hobby oraz możliwość poznawania nowych ciekawych osób, jak i podróżowania po świecie. Negatywy to siedzący tryb pracy i związane z tym problemy zdrowotne.
16) Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zostać tatuatorami ?
- Dużo rysować. Szukać swojego stylu i ćwiczyć rękę. Dodatkowo dbać o kondycję fizyczną, mięśnie pleców i brzucha. A przede wszystkim udać się do profesjonalnego studia i podłożyć pod igłę, zanim złapie się za maszynkę i zacznie brudzić innych :).